Nowe obostrzenia dotyczące wjazdu do Finlandii od 28 grudnia 2021 do 16 stycznia 2022

Od 28 grudnia została przywrócona kontrola na granicach wewnętrznych i od teraz osoby wjeżdżające do Finlandii z wszystkich krajów podlegają tym samym wymogom, tj. mają obowiązek przedstawić:

  • zaświadczenie o przyjęciu pełnej serii szczepień przeciwko Covid-19 (druga dawka szczepionki przyjęta min. 7 dni przed wjazdem do Finlandii)

LUB

  • zaświadczenie o byciu ozdrowieńcem (tj. o przebyciu choroby Covid-19 mniej niż sześć miesięcy temu) WRAZ Z zaświadczeniem o przyjęciu jednej dawki szczepienia przeciwko Covid-19,

LUB

  • zaświadczenie o byciu ozdrowieńcem (tj. o przebyciu choroby Covid-19 mniej niż sześć miesięcy temu)

ORAZ

  • dowód negatywnego wyniku testu na Covid-19 wykonany max. 48 godzin przed wjazdem do Finlandii (test PCR lub antygenowy).

Wymóg ten do 31 grudnia 2021 r. dotyczy osób urodzonych w roku 2005 lub wcześniej, natomiast od 1 stycznia 2022 r. dotyczyć on będzie osób urodzonych w 2006 r. lub wcześniej.

Wyjątki:

Negatywny wynik testu COVID-19 nie będzie wymagany od obywateli fińskich, cudzoziemców mieszkających na stałe w Finlandii lub osób, które mają istotny powód wjazdu, taki jak ważne sprawy rodzinne lub inny ważny powód osobisty. Lista wyjątków znajduje się na stronie Fińskiej Straży Granicznej RAJA.

Jednak wszyscy pasażerowie są zobowiązani do przedstawienia zaświadczeń określonych w ustawie o chorobach zakaźnych i podporządkowania się decyzjom wojewódzkich organów administracji państwowej w sprawie obowiązkowych badań lekarskich.

Fińscy podróżni powinni pamiętać, że chociaż mogą wjechać do Finlandii bez testu, inne kraje i linie lotnicze mogą mieć własne wymagania dotyczące testów.

Podróż do Finlandii warto zgłosić przez system Finentry: https://www.finentry.fi/en/

Zapytania

Fińska Straż Graniczna udziela porad dotyczących ruchu transgranicznego telefonicznie i mailowo. Usługa jest dostępna w języku fińskim, szwedzkim i angielskim w dni powszednie od 8.00 do 16.00 pod numerem +358 295 420 100. Pytania można również przesyłać pocztą elektroniczną na adres rajavartiolaitos@raja.fi.

Pytania dotyczące zatwierdzonych szczepionek lub wymagań dotyczących kwarantanny lub badań dostępne są na infolinii COVID-19 Rządu Finlandii pod numerem +358 295 535 535 lub strona internetowa Fińskiego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej (https://thl.fi/en/web/infectious-diseases-and-vaccinations/what-s-new/coronavirus-covid-19-latest-updates/travel-and-the-coronavirus-pandemic )

Źródła w języku angielskim:

Informacja na stronie Rządu Finlandii:

https://valtioneuvosto.fi/-/1410869/sisarajavalvonta-palautetaan-suomen-ja-schengen-maiden-valiseen-liikenteeseen-28.12.-alkaen-samat-rajoitukset-koskevat-nyt-kaikkia-suomeen-saapuvia?languageId=en_US

Strona Fińskiej Straży Granicznej:

https://raja.fi/en/guidelines-for-border-traffic-during-pandemic