Zmiany w podróży do Finlandii od 12 lipca

Konsulat Honorowy Republiki Finlandii w Białymstoku informuje, iż od 12 lipca podróż do Finlandii będzie nieograniczona dla:

  • osoby w pełni zaszczepione,
  • osób wyleczonych z COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy,
  • przyjeżdżających z krajów lub regionów niskiego ryzyka (poziom będzie bardziej rygorystyczny: 10/100 000, ale może się zmienić w przyszłości; Polska wciąż znajduje się na liście krajów niskiego ryzyka, ale nie np. Niemcy, Estonia czy Szwecja),
  • osoby poniżej 16 roku życia

Wszystkie inne osoby muszą przedstawić dowód negatywnego wyniku testu COVID-19 wykonanego przed wjazdem do kraju lub dowód pierwszej dawki szczepionki COVID-19 otrzymanej co najmniej 14 dni przed wjazdem. W obu tych przypadkach osoba musi również wykonać test na COVID-19 w ciągu 3–5 dni po przybyciu do Finlandii. Osoby te muszą unikać kontaktu z innymi osobami i pozostawać w domu lub miejscu zakwaterowania do czasu otrzymania potwierdzenia negatywnego wyniku testu.

Jeśli osoba przybywająca do Finlandii nie ma dowodu pełnego szczepienia przeciwko COVID-19, wyzdrowienia z COVID-19, negatywnego wyniku testu lub pierwszej dawki szczepionki COVID-19 otrzymanej co najmniej 14 dni przed przybyciem do Finlandii, musi być przetestowane na COVID-19 zaraz po przybyciu do Finlandii i po raz drugi 3–5 dni po przybyciu.

Zgodnie z ustawą o chorobach zakaźnych zaniechanie poddania się wymaganym testom na COVID-19 jest karalne.

Więcej informacji:

https://valtioneuvosto.fi/en/-/1271139/health-security-at-finland-s-borders-government-decides-on-requirements-for-people-arriving-in-finland-from-abroad