Wjazd do Finlandii z krajów UE i Schengen będzie ułatwiony od 21 czerwca 2021r.

Wjazd do Finlandii z krajów UE i Schengen jest dozwolony dla osób, które otrzymały zatwierdzoną serię szczepień przeciwko Covid-19 oraz dla pacjentów z przebytą chorobą Covid-19 mniej niż 6 miesięcy temu. Wjazd jest również dozwolony dla podróżnych z krajów UE i Schengen do pracy. Zmiany wejdą w życie 21 czerwca. Jednocześnie kontrole na granicach wewnętrznych i ograniczenia ruchu na granicach zewnętrznych zostały przedłużone do 11 lipca 2021 r.

Straż Graniczna wspiera służby zdrowia w zakresie sprawdzania szczepień i zaświadczeń o zatrudnieniu na przejściach granicznych w razie potrzeby. Na różnych przejściach granicznych istnieją różne rozwiązania. W razie potrzeby Straż Graniczna kieruje również pasażerów na obowiązkowe badania stanu zdrowia zlecane przez jednostki samorządu terytorialnego.

Oprócz ograniczeń na granicach wewnętrznych i zewnętrznych, ograniczenia godzin otwarcia niektórych przejść granicznych będą kontynuowane również w Laponii na granicy zachodniej i wschodniej Finlandii.

Szczegółowe informacje:

https://intermin.fi/-/maahantuloa-suomeen-helpotetaan-eu-ja-schengen-maista-21.6.-alkaen 

Pozostałe ograniczenia opisane zostały we wcześniejszym poście:

Każdy podróżny kierowany jest na test COVID-19 w Finlandii