Przedsiębiorcy dzieciom – Mikołaj znów odwiedzi Białystok

Już po raz szósty, na zaproszenie Konsula Honorowego Republiki Finlandii Andrzeja Parafiniuka do Białegostoku, 2 grudnia 2018r., przyjedzie prawdziwy Mikołaj z Laponii. Wizyta ta, za każdym razem jest okazją do kontynuowania działań prowadzonych pod hasłem „Przedsiębiorcy dzieciom” pokazujących dobroczynność podlaskich przedsiębiorców.

– Jak co roku, dzięki tej wizycie, chcemy sprawić odrobinę radości dzieciom, które na co dzień mają jej trochę mniej. W tym roku naszą akcją chcemy szczególnie zwrócić uwagę na dzieci z różnym stopniem upośledzenia i niepełnosprawności zarówno umysłowej, jak i ruchowej – mówi Andrzej Parafiniuk.

Mikołaj spotka się m.in. z podopiecznymi Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Porażeniem Mózgowym „JASNY CEL”, dziećmi będącymi pod opieką Fundacji „Rodziny Czarneckich”, oraz dziećmi z wadami słuchu ze Stowarzyszenia „Decybelek”. Na spotkaniu nie zabraknie też wychowanków Specjalnego Ośrodek Szkolno-Wychowawczego im. Waldemara Kikolskiego w Białymstoku, który zapewnia edukację i wychowanie dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, jak i podopiecznych Podlaskiego Stowarzyszenia Sportowego Osób Niepełnosprawnych „START”, które prowadzi sekcje sportowe dla osób niepełnosprawnych. W tym roku do białostockich dzieci dołączą także uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim.

W ramach tej akcji chcemy też pokazać, że akceptujemy te dzieci z ich wszystkimi słabościami, a jednocześnie, że wierzymy w możliwość ich rozwoju, dlatego czynimy wszystko, by tak się działo. Tego dnia, dzięki zaangażowaniu podlaskich przedsiębiorców, łącznie ponad 700 dzieci będzie miało niepowtarzalną okazję bezpośredniego spotkania z Mikołajem, otrzymania od niego prezentu oraz uczestniczenia w przygotowanym dla nich wyjątkowym przedstawieniu, które odbędzie się w Operze i Filharmonii Podlaskiej – dodaje Andrzej Parafiniuk.

Prezenty te zostaną wręczone podczas wyjątkowego przedstawienia i spotkania dzieci z Mikołajem w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku.

W jego organizację zaangażowały się Opera i Filharmonia Podlaska oraz studenci Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku.

Włączenie lampek na miejskiej choince

Uwieńczeniem wizyty Mikołaja w Białymstoku będzie zapalenie światełek na miejskiej choince na Rynku Kościuszki z udziałem przedstawiciela Ambasady Finlandii w Polsce i Prezydenta Miasta Białegostoku, Pana Tadeusza Truskolaskiego. Na tę niecodzienną uroczystość serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta od godziny 16:30 – dzieci i dorosłych w każdym wieku. Wizycie będą towarzyszyły kolorowe dekoracje, liczne występy i wspólne śpiewanie kolęd. To spotkanie jednoczy tysiące mieszkańców aglomeracji białostockiej wokół samych najlepszych uczuć!

Na scenie wystąpią:

 1. Zespół Winnica pod dyrekcją ks. Wojciecha Trzaski.
 2. Chór studencki Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku.
 3. Big Band Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku pod batutą Tomasza Witka.
 4. Michał Ciruk (CIRA)
 5. Wspólne śpiewanie kolęd z mieszkańcami miasta.

Konkurs „Zadaj pytanie Mikołajowi”

W tym roku najmłodsi mieszkańcy znów będą mieli okazję osobiście zapytać Mikołaja o nurtujące ich sprawy. Każde dziecko w wieku od 5 do 12 lat, które mieszka w województwie podlaskim, może przesłać za pomocą formularza on-line na stronie https://pfrr.pl/mikolaj/ swoje pytanie do Mikołaja. Spośród nadesłanych pytań wybierzemy troje dzieci, które osobiście zadadzą te pytania Mikołajowi na scenie 2 grudnia. Na zgłoszenia czekamy do 28 listopada 2018 r.

Inne atrakcje w dniu wizyty Mikołaja

II BIEG MIKOŁAJKOWY 2018 rozgrywany w ramach Pucharu Grand Prix Zwierzyńca 2018. Specjalnym gościem będzie najprawdziwszy Joulupukki – Św. Mikołaj z Rovaniemi w Finlandii. Start i meta biegu głównego zlokalizowane będą w Parku Zwierzynieckim w okolicach Pomnika Żołnierzy 42-go Pułku Piechoty

BIEGI MAŁYCH MIKOŁAJÓW (bieg dla dzieci)

 • Bieg dla dzieci (2015-2012) – godz. 10.30
 • Bieg dla dzieci (2011-2008) – godz. 10.35
 • Bieg dla dzieci (2007-2002) – godz. 10.45

BIEG GŁÓWNY NA DYSTANSIE 10 km

 • godz. 11:20, wspólna rozgrzewka, Stadion Lekkoatletyczny
 • godz. 11:40, start honorowy, Stadion Lekkoatletyczny
 • godz. 12:00, START GŁÓWNY, PARK ZWIERZYNIECKI

Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego współorganizuje to wydarzenie i serdecznie zaprasza do wzięcia w nim udziału.