Relacja z akcji „Przedsiębiorcy dzieciom”

Ach, co to była za wizyta! Najprawdziwszy Mikołaj, na co dzień mieszkający w Laponii w miejscowości Rovaniemi, położonej pod kołem podbiegunowym, przyjechał do Białegostoku w niedzielę 8 grudnia na zaproszenie Konsula Honorowego Republiki Finlandii Andrzeja Parafiniuka.

Swoją wizytę w naszym mieście rozpoczął od odwiedzin w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Ludwika Zamenhoffa. Niecodziennego gościa przywitał dyrektor placówki dr n. med. Janusz Pomaski.

Na Mikołaja czekało niecierpliwie ponad 230 małych pacjentów szpitala, a on chciał się spotkać bezpośrednio z możliwie dużą liczbą dzieci. Aby spełnić prośbę Joulupukki (tak nazywany jest Mikołaj w Finlandii) najpierw zorganizowano mu spotkania z pacjentami 3 oddziałów: Onkologii i Hematologii, Ortopedii oraz Chirurgii, gdzie czekało na niego ok. 80 małych i nastoletnich pacjentów. Mikołajowi w jego wędrówce po mniej mobilnych szpitalnych oddziałach towarzyszyła grupa śpiewających i grających na instrumentach elfów oraz nasza najpiękniejsza podlaska śnieżynka – Rozalia Mancewicz Miss Polonia 2010, która pomagała Mikołajowi wręczać paczki z prezentami.

Tymczasem tzw. chodzący pacjenci z pozostałych oddziałów UDSK czekali na spotkanie z Mikołajem przy choince w głównym hallu na parterze. Oczekiwanie umilały im wspaniałe występy artystyczne. Najpierw aktorzy-studenci z Białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej przedstawili dzieciom krótki bardzo wesoły teatrzyk lalkowy pt. „Z Bromby historia inna”. Wybuchy śmiechu na sali potwierdzają, że mali widzowie doskonale bawili się podczas oglądania spektaklu.

Potem nastąpiły niezwykle barwne i dynamiczne pokazy taneczne i gimnastyczne. Przed dziećmi wystąpili:

 • Magda Starzyńska i Łukasz Rembiszewski z Klubu Tańca Towarzyskiego PASJA
   
 • 17-osobowa formacja tańca nowoczesnego z Akademii Tańca SZAŁ,


 • Dziewczynki w wieku 7-14 lat ze Stowarzyszenia Gimnastyki Artystycznej i Tańca BIS.
    

Wszystkie występy zostały nagrodzone przez widownię – dzieci i dorosłych – gromkimi oklaskami.

Po występach na salę wkroczył Mikołaj i ucieszony widokiem ponad 120-osobowej grupy oczekujących go, rozentuzjazmowanych dzieci, pozdrowił po polsku wszystkich zgromadzonych, w tym również rodziców i personel szpitala.

Kiedy spoczął na przygotowanym dla niego wcześniej wygodnym siedzisku, obległy go dzieci.

Prawie każde dziecko chciało podejść jak najbliżej, by móc przyjrzeć się i dotknąć Mikołaja, żeby osobiści sprawdzić, czy ta bajkowa postać jest naprawdę prawdziwa. Niektóre dzieci zupełnie się nie bały, siadały Mikołajowi na kolana i przytulały się do niego.

Większość pacjentów UDSK przyszło na spotkanie z Joulupukki zaopatrzona w własnoręcznie przygotowane kolorowe rysunki i piękne życzenia, którymi obdarowywały bożonarodzeniowego gościa.

W tym dniu wszyscy pacjenci UDSK, bez względu na wiek, zostali obdarowani przez Mikołaja podarunkami. Pomocnicy Mikołaja – pracownicy Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego – przez kilkanaście dni kompletowali zawartość 260 paczek, tak by były atrakcyjne i jednocześnie dopasowane do wieku i płci dziecka. A można w nich było znaleźć najróżniejsze zabawki (lalki, samochody, misie, pacynki, gry planszowe, puzzle), książki, przybory szkolne, akcesoria komputerowe oraz słodycze.

Mikołajowi podczas rozdawania dzieciom prezentów, pomagali wolontariusze oraz Śnieżynka Miss Polonia oraz zacni pomocnicy: Jarosław Dworzański – Marszałek Województwa Podlaskiego, Maciej Żywno – Wojewoda Podlaski, Andrzej Parafiniuk – Konsul Honorowy Republiki Finlandii, Ulla Hiitio – Specjalista ds. konsularnych Ambasady Finlandii. Bez ich pomocy nie udałoby się sprawnie rozdysponować 25 wielkich worków z podarkami.

Za koordynację tego wyjątkowego wydarzenia odpowiedzialna była Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego. Natomiast koniecznie należy tu wspomnieć, iż wizyta Joulupukki, Mikołaja z Laponii w UDSK oraz przygotowanie paczek z prezentami dla pacjentów szpitala nie byłaby możliwa bez szczodrości przedstawicieli świata biznesu i podlaskich przedsiębiorców, za co należą się wyrazy uznania i słowa podziękowania.

Na zakończenie swojego pobytu w Białymstoku Św. Mikołaj spotkał się z prawdziwymi tłumami najmłodszych mieszkańców naszego miasta i towarzyszył Panu Prezydentowi Tadeuszowi Truskolaskiemu w „odpaleniu” światełek na miejskiej świątecznej choince.

Dziękujemy Ci, Mikołaju i zapraszamy za rok do Białegostoku!

Szczególne podziękowania dla wolontariuszy i artystów, którzy pomagali w organizacji wydarzenia:

 • Tancerze z Klubu Tańca Towarzyskiego PASJA w Białymstoku:
  • Magda Starzyńska (14 lat) i Łukasz Rembiszewski (16 lat)
  • Trenerka: Dorota Dudenko-Kielczyk
 • Gimnastyczki ze Stowarzyszenia Gimnastyki Artystycznej i Tańca BIS w Białymstoku:
  • Emma Roszkowska 7 lat, Ola Bieńkowska 9 lat, Julia Trusiewicz 10 lat, Zosia Żukowska 14 lat, Ola Kiszkiel 14 lat
  • Trenerka: Anna Sokołowska
 • Studenci Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza
  • Spektakl „Z Bromby historia inna”: Małgorzata Chrzanowska, Daria Głowacka, Julia Sacharczuk, Urszula Chrzanowska, Mateusz Krzyżewski
  • Orkiestra Elfów: Milena Kobylińska, Anna Domalewska, Zofia Straczycka, Daniel Lasecki, Patryk Ołdziejewski
  • Opiekun: Prodziekan ds. studenckich Wydz. Sztuki Lalkarskiej – dr hab. Marta Rau
 • Akademia Tańca SZAŁ w Białymstoku
  • Tancerze – finaliści telewizyjnego programu „Got to Dance – Tylko Taniec”:
   Oliwia Walińska, Gabriela Mikołajczuk, Karol Kaczorowski, Klaudia Nidzgorska, Agnieszka Mazur, Julia Łuszczewska, Paula Protasiewicz, Daria Rogowska, Weronika Kasprzak, Magda Puziuk, Natalia Wołczuk, Magda Hauschild, Gabriela Mikołajczuk, Paula Kierdelewicz, Ola Zalewska, Sylwia Belenia, Karolina Chwaszczewska, Kasia Sienkiewicz, Kamila Ostaszewska.
  • Trenerka: Bernadetta Ziółek
 • Wolontariusze z VII Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku
  • Ewa Tymosiuk, Weronika Niewiarowska, Katarzyna Pilip, Emilia Żukowska, Nela Gaimska, Natalia Wieczeryńska
  • Opiekunowie: Krystyna i Marek Tomaszuk

Organizatorzy akcji „Przedsiębiorcy dzieciom”:

 

Partnerzy akcji „Przedsiębiorcy dzieciom”:

Patroni medialni:

   


Informacje medialne z wydarzenia:

 • „Św. Mikołaj z Laponii w Białymstoku” – facebook.com
 • „Przyjechał Mikołaj i stało się jasno. Choinka już świeci” – gazeta.pl
 • „Gość z prezentami” – TVP Białystok
 • Relacja z wizyty Mikołaja w Białymstoku – Obiektyw TVP Białystok (od minuty 19:04 do minuty 21:25)
 • „Spotkanie Mikołaja z Laponii z mieszkańcami” – Radio Białystok
 • „Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny. Mikołaj z Laponii odwiedził dzieci” – Gazeta Współczesna
 • „Mikołaj z Rovaniemi odwiedził Białystok” – Kurier Poranny