Wieczór kultury fińskiej – Tango, kawa i wielki mit północy

W piątek 14 marca 2014 roku o godzinie 17:00 w Kawiarnio-Księgarni „Spółdzielnia” przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 8/1 w Białymstoku odbędzie się wieczór kultury fińskiej. Podczas spotkania będzie można posłuchać prezentacji o mitologii fińskiej i jej współczesnych interpretacjach, wysłuchać fragmentów Kalevali w wykonaniu uczniów klasy aktorskiej VII LO oraz obejrzeć pokaz fińskiego tanga zaprezentowany przez uczniów klasy tanecznej VII LO. A wszystko to przy filiżance kawy.

Wieczór kultury fińskiej Tango, kawa i wielki mit północy organizowany jest w związku z obchodami Dnia Kalevali – święta fińskiego eposu narodowego, które przypada corocznie na 28 lutego. Podczas spotkania zanurzymy się w sztukę, zwyczaje i mitologię współczesnej Finlandii, w różnorodnych jej formach ekspresji i temperamencie. Tango zatańczy para Weronika Kasprzak i Daniel Romańczuk pod opieką artystyczną Katarzyny Klim –dyplomowanego instruktora tańca. Fragmenty Kalevali przeczytają uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego pod opieką merytoryczną pani Anny Kołosow – Ostapczuk. W świat fińskiej mitologii wprowadzi antropolog kultury Józef Markiewicz.

  • Tango – nie tylko argentyńskie. Fińskie tango powstało w pierwszej połowie XX wieku na bazie argentyńskiego pierwowzoru i szybko stało się integralnym elementem kultury Finlandii – łączącym żarliwość z dystansem, opowiadającym o miłości i zapomnieniu. Tango jest zwierciadłem emocjonalnego charakteru Finów. Jeszcze niedawno pełniło funkcję podstawowego „łamacza lodów” w relacjach męsko-damskich. Piosenkarz Reijo Taipale uważa, że tango jest niczym fiński hymn narodowy!
  • Kawa – w Finlandii spożycie kawy jest najwyższe na świecie, a Finowie mają ustawowo zagwarantowaną „przerwę kawową”. Chociaż do przyrządzania kawy podchodzi się raczej w sposób nieortodoksyjny, a kultura kawiarniana w Finlandii narodziła się dopiero w latach ’60 XX wieku wraz z wielką migracją do miast. Fińska kawa to raczej duży kubek, często wypełniony do połowy mlekiem, niż włoskie espresso. Bardziej na wzór amerykański niż europejski!
  • Kalevala – fiński epos narodowy oparty na archaicznych pieśniach runicznych. Jeden z fundamentów fińskiej tożsamości narodowej i kulturowej. Opowiada o przygodach mitycznych bohaterów między innymi walce o młynek Sampo – symbol dobrobytu i pomyślności. Kalevala jako epos narodowy niewiele ma wspólnego z „Panem Tadeuszem” ale jest doskonałym kluczem do zrozumienia Finlandii – kraju, który potrafi łączyć przeciwności: nowoczesne technologie i skrajne przywiązanie do natury; kulturę archaiczną i innowacyjność. Może to właśnie jest złoty młynek Sampo!

Spotkanie Tango, kawa i wielki mit północy organizowane jest przez:

Na wydarzenie wstęp jest wolny.

Kontakt do organizatorów:

kom: 505 029 310
e-mail: jozef.markiewicz@gmail.com